Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konečně jaro!

11. 4. 2009

              Tak tu konečně máme jaro. Už jsem se ho nemohla dočkat. No, a když konečně přišlo, řekla sem si, že by nebylo špatný trochu pozměnit vzhled stránek. Tak doufám, že se vám to líbí.

              S jarem přichází období květů. Kvetou i stromy a mezi ně patří i můj nejoblíbenější - Sakura. Proto jsem se rozhodla, že si něco najdu na internetu, informace i nějakou pěknou fotku. Nakonec jsem jich našla tolik, že bych je sem ani nedala. Tak pokud by někdo ještě nějakou fotku chtěl, ať mi napíše na mail a já mu jí klidně pošlu

Sakura (japonsky: or ; pomocí katakany: サクラ; hiragany: さくら) je japonský název stromu třešně a jejich květů. Plody třešní (v Japonsku nazývané sakuranbo) jsou z jiného druhu stromu.

 

Obrazek

 

 

Domovem sakury je mnoho asijských států, např. Japonsko, Čína, Indie a Korea. Japonsko má mnoho variant sakury (více než 200 kultivarů).

 

Historie:

Během období Heian (794 – 1191) převzala japonská společnost mnoho zvyků z Číny, včetně zvyku pozorování květů (japonsky hanami: 花見), kdy císařská rodina, básníci, zpěváci a aristokracie nejčastěji oslavovali květy sakury. V Japonsku byly pěstovány stromy třešní pro svou krásu a zkrášlení okolí Kjótské šlechty, nejméně od roku 794. V Číně funkci sakury původně zastával, strom švestky ume (dnes se zařazuje mezi druhy meruňky), ale v polovině 9. století ho nahradila sakura.

 

Svátek Hanami:

Každý rok japonští meteorologové a veřejnost sledují s příchodem teplejšího počasí květy sakury. Sakura začíná nejdříve rozkvétat na jihu Okinawy, kde je v plném květu kolem 30. března [1], v Kjótu a Tokiu rozkvétají sakury většinou na konci března nebo začátkem dubna. Rozkvět sakurových stromů postupuje do oblastí ve vyšších nadmořských výšek a na sever, na Hokkaidó přichází o několik týdnů později (kolem 10. května). Japonci věnují velkou pozornost předpovědím začátku kvetení sakury a po rozkvětu se vydají do parků, svatyní a chrámů, aby se příbuznými a známými pokochali krásou rozkvetlých květů. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit z pěkného pohledu. Zvyk hanami je velmi starý - kronika z osmého století Nihon Shoki (日本書紀) zaznamenává, že oslavy Hanami byly pořádány již v třetím století našeho letopočtu.

Největší japonské školy a veřejné budovy mají stromy sakury ve svém okolí. V Japonsku začíná fiskální rok a školní rok v dubnu, v mnoha částech ostrova Hokkaidó je první pracovní den a školní den v období rozkvětu sakur.

 

Sakura jako symbol:

Obrazek

                   Japonská mince hodnoty 100 jenů, znázorňující květy sakury.

           Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Třešňové květy také symbolizují oblaka, díky své povaze tvořit shluky květů.

Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.

Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro.

Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života.

Ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly "nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor".

 

Kultivary sakury:

Velmi oblíbeným kultivarem sakury je v Japonsku Somei Yoshino.Její květy jsou téměř bílé, v blízkosti kmenu s lehkým růžovým nádechem. Její květy opadají obvykle do týdne, před rozpukem listů. Proto stromy vypadají jako celé bílé. Tato varieta získala své jméno podle vesnice Somei, která je nyní částí čtvrti Toshima v Tokiu. Vyšlechtěna byla v druhé polovině 19. Století, na konci období Edo.

 

Obrazek

Obrazek

 

Zimní sakura (fuyuzakura/Prunus subhirtella autumnalis) začíná kvést na podzim a pokračuje s kvetením sporadicky přes zimu. Je křížencem mezi třešní Tokyo Higan (edohiganzakura/P. incisa) a Mamezakura/P. pendula.

 

Obrazek

 

                Dalšími kultivary jsou yamazakura, yaezakura a shidarezakura.

                Yaezakura má velké květy, se silně růžovými okvětními lístky.

 

Obrazek

Obrazek

 

                   Shidarezakura, nazývaná též převislá třešeň, má větve ohnuté směrem dolů jako smuteční vrba, při kvetení vytváří vodopády květů.

 

Obrazek

Obrazek

 

                Yamazakura

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krásnýý

(Týta, 12. 4. 2009 20:31)

skvělý "dising" stránek.. ty víš,jak to myslím Tess:P a ten článek je zajímavý..ale ty obrázky jsou fakt úžasný..ale až po tom novém vzhledu samozřejmě:o)

*_*

(Deny, 12. 4. 2009 17:59)

novej vzhled je úžasnej x) a ten stromeček je taky krásnej...

= )

(Neli, 12. 4. 2009 12:29)

Nový vzhled stránky se mi líbí a ten čánek byl zajímavý!

^_^

(Glorilian (http://glorilian.sblog.cz), 11. 4. 2009 21:48)

Kuš, jsem byla zvyklá na starý vhled stránky - ten tmavý... teď abych se zase přeorientovávala =D

Jinak - ono se vlastně nic tak moc nezměnilo...

Spíš bohudík!

(Rei, 11. 4. 2009 19:17)

Spíš bohudík, že není jako jistá dívka z jistého anime. Jinak moc hezký článeček a nový vzhled stránek se mi taky moc líbí